Chmelár o umožnení Ukrajine útočiť ďalekonosnými raketami proti Rusku: „Ak nejde o blufovanie, tak môžeme byť svedkami začiatku tretej svetovej vojny!“

18.11.2024 | 15:00
  0
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať alebo znemožniť nastupujúcemu Trumpovmu tímu prípadné mierové rokovania.

Mimoriadne vážna eskalácia medzinárodného napätia ma núti zareagovať na najnovší vývoj uprostred noci. Podľa denníka The New York Times prezident USA Joe Biden povolil Ukrajine použiť rakety s dlhým doletom na ciele hlboko v Rusku. Vzápätí francúzsky denník Le Figaro napísal, že také isté povolenie vydala aj Veľká Británia a Francúzsko. Rozhodnutie medzičasom privítalo Poľsko. Je to informácia s takými ďalekosiahlymi následkami, že ak sa potvrdí, ak nejde o blufovanie, tak môžeme byť svedkami začiatku tretej svetovej vojny.

Pripomínam, že pred dvoma mesiacmi po rokovaní vo Washingtone americký prezident Biden a britský premiér Starmer "odložili" rozhodnutie o tom, či dovolia Ukrajine ostreľovať vnútrozemie Ruska po tom, čo dostali z Kremľa varovanie, že ak to urobia, Putin bude nútený adekvátne zareagovať. Rovnako pripomínam čerstvé vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré poukázalo na to, že Vladimír Putin sa k takejto možnosti vyjadril už v septembri, keď povedal, že takéto rozhodnutie bude Moskva považovať za vstup NATO do vojny, čo zásadne zmení samotnú podstatu a charakter konfliktu. No a napokon pripomínam, že Rusko nedávno zmenilo svoju nukleárnu doktrínu, podľa ktorej Ruská federácia zváži použitie jadrových zbraní v prípade, ak bude Ukrajina odpaľovať na ruské územie západné rakety dlhého doletu s podporou jadrovej veľmoci.

Čo to znamená? Nepredpokladám, že ide o bezprostredné odhodlanie veľmocí vstúpiť do priameho a otvoreného konfliktu. Lenže oba svetové konflikty vznikli práve zo zlej kalkulácie a predvídavosti veľmocí. Rakúsko-Uhorsko v roku 1914 nepredpokladalo, že do "balkánskej vojny" sa zapoja aj západné štáty Dohody. A v roku 1939 Nemecko nepredpokladalo, že po prepadnutí Poľska mu Francúzi a Briti vyhlásia vojnu a očakávalo, že sa zachovajú rovnako ako v prípade Česko-Slovenska. Zlé úsudky nás môžu viesť ku globálnej katastrofe.

Nemecký kancelár Olaf Scholz si dobre uvedomoval dôsledky toho, že západná jadrová veľmoc bude vydávať priame pokyny na odpaľovanie rakiet na inú jadrovú veľmoc, že je to priame zapojenie Severoatlantickej aliancie do konfliktu. Preto nedávno rozčúlene búchal päsťou do rečníckeho pultu v Bundestagu a kričal, že kým je kancelárom, Nemecko to nepovolí. Ale dnes už vývoj od Berlína nezávisí. A navyše, jeho pravdepodobný kresťansko-demokratický nástupca po predčasných voľbách by to podľa vlastných slov povolil bez váhania.

Predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať alebo znemožniť nastupujúcemu Trumpovmu tímu prípadné mierové rokovania. Ukrajina nemôže túto vojnu vyhrať. Ale Spojené štáty môžu aspoň zabrániť jej zastaveniu. A robia to s vedomím, že v tejto chvíli nevedia, ako Kremeľ zareaguje. Nezabúdajme, že aj Putin je pod rastúcim tlakom jastrabov vo svojej administratíve, aby odpovedal silou. Už len to, že Washington a jeho spojenci sú ochotní niečo také riskovať, potvrdzuje, že šialenstvo sa stalo normou dnešnej medzinárodnej politiky. Držte si klobúky, priatelia, nasledujúce dni tejto novej fázy studenej vojny môžu byť pomerne horúce.

 

 

Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna

 

 

 


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady

Zaujímavosti