Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom. Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu. Západní predstavitelia však túto správu popreli

21.11.2024 | 19:30
  1
K údajnému útoku medzikontinentálnou balistickou raketou došlo dva dni po tom, čo Ukrajina prvýkrát zaútočila na ciele v Rusku americkými raketami ATACMS a britskými Storm Shadow.

Maďarsko sa chystá inštalovať systém protivzdušnej obrany pri hraniciach s Ukrajinou pre hrozbu eskalácie ukrajinsko-ruskej vojny. V rozhovore pre HírTV to oznámil minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

"Ide o preventívne opatrenie, ale je dôležité, aby sa tak stalo, aby sa náhodou niečo nedostalo cez Maďarsko v dôsledku eskalácie" povedal minister.

Podľa jeho slov budú spôsobilosti založené na novom vybavení získanom v rámci rozvoja ozbrojených síl presunuté k severovýchodnej hranici.

Ruské sily pri svojich nočných útokoch na Ukrajinu nasadili aj medzikontinentálnu balistickú raketu. Odpálená bola z Astrachanskej oblasti ležiacej pri Kaspickom mori.

K údajnému útoku medzikontinentálnou balistickou raketou došlo dva dni po tom, čo Ukrajina prvýkrát zaútočila na ciele v Rusku americkými raketami ATACMS a britskými Storm Shadow.

Ruské sily počas nočného útoku na východoukrajinské mesto Dnipro nevypálili medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), ale balistickú strelu s kratším doletom. Na okraj stretnutia ministrov obrany ázijských krajín v laoskej metropole Vientian to vo štvrtok uviedol nemenovaný západný predstaviteľ. Ďalšie podrobnosti odmietol oznámiť s tým, že záležitosť sa stále preveruje.

O údajnom nasadení medzikontinentálnej balistickej rakety pri útoku na Dnipro z ruskej Astrachanskej oblasti ležiacej pri Kaspickom mori informovalo na platforme Telegram ukrajinské letectvo. Typ rakety nekonkretizovalo, podľa denníka Ukrajinska pravda išlo o raketu na tuhé palivo RS-26 Rubež, v kóde NATO označovanú ako SS-X-31, ktorá môže niesť aj jadrovú hlavicu.

Toto tvrdenie spochybnil podľa televízie Sky News aj Pavel Podvig, ruský analytik a odborník na jadrové zbrane z Centra pre kontrolu zbraní, energetiku a environmentálne štúdie na Moskovskom fyzikálno-technickom inštitúte. Podľa neho použitie ICBM na tak blízky cieľ "príliš nedáva zmysel".

"Vzdialenosť z Kapustinho Jaru do Dnipra je asi 800 kilometrov. Nie je to dosah pre medzikontinentálne rakety," povedal. Dodal, že mnohé ICBM majú minimálny dolet, ktorý musia prekonať.

Medzikontinentálne balistické rakety majú minimálny dosah okolo 5000 kilometrov, no niektoré dokážu prekonať vzdialenosť viac ako 9000 kilometrov. Kapustin Jar je vojenský výcvikový priestor určený pre štarty rakiet, sond a družíc, vybudovaný v Sovietskom zväze po druhej svetovej vojne.

Podvig poznamenal, že program výroby rakiet RS-26 bol v roku 2018 zmrazený. Nedá sa vylúčiť, že táto raketa mohla byť znova nasadená, to by však znamenalo, že Rusko ich malo niekoľko v sklade takmer desať rokov. "Nie je to nemožné, ale skôr nepravdepodobné," konštatoval Podvig.

Odpálenie ICBM zatiaľ nepotvrdila ruská armáda ani nezávislé zdroje. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvé použitie tohto typu rakiet od začiatku vojny.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa k nasadeniu rakety odmietol vyjadriť. "To je otázka pre našu armádu," povedal.

K možnému nasadeniu ICBM Ruskom sa vo svojom príhovore pri príležitosti Dňa dôstojnosti a slobody vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Náš šialený sused dnes opäť ukázal, aký v skutočnosti je a ako pohŕda dôstojnosťou, slobodou a ľudským životom. Tak sa bojí, že už používa nové rakety," uviedol Zelenskyj. Ďalej uviedol, že vystrelená raketa je ruského pôvodu a "má všetky vlastnosti zodpovedajúce medzikontinentálnej balistickej rakete – rýchlosť, výšku". Vyšetrovanie s cieľom potvrdiť typ rakety pokračuje, dodal.

Britská vláda vo štvrtok varovala, že akýkoľvek útok Ruska medzikontinentálnymi balistickými raketami na Ukrajinu posunie konflikt na inú úroveň. Tvrdenia o ich údajnom použití označila za "hlboko znepokojujúce".

"Ak je to pravda, bol by to ďalší príklad zvráteného a bezohľadného správania zo strany Ruska," povedal novinárom hovorca britského premiéra Keira Starmera.

Ak sa potvrdí, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou (ICBM), bude to podľa Európskej únie nová eskalácia konfliktu. Británia by to vnímala ako ďalšie potvrdenie ruskej bezohľadnosti.

„Samozrejme sledujeme správy o tom, že Rusko použilo medzikontinentálnu balistickú raketu proti jednému alebo viacerým cieľom na Ukrajine,“ uviedol Peter Stano, ktorý je hovorcom šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella. „Je jasné, že takýto útok by znamenal novú eskaláciu zo strany (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ dodal.

Hovorca šéfa britskej vlády Keira Starmera povedal, že ak sa použitie uvedenej zbrane potvrdí, bude to ďalší príklad bezohľadnosti Rus­ka.

Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia Christophe Lemoine podľa agentúry AFP povedal, že ak by sa potvrdilo, že Rusko ICBM odpálilo, išlo by o „pokračovanie eskalačného správania Ruska“. Zároveň zdôraznil, že Paríž v tejto chvíli nemá potvrdené, že by Rusko takúto raketu použilo.

Nemenovaní americkí činitelia britskej stanici BBC a americkej televízii CBS povedali, že ruská armáda naozaj odpálila proti Ukrajine balistickú raketu. Nebola však medzikontinentálna, ale stredného doletu.




Zdroj: topky.sk / tvnoviny.sk / pravda.sk

 

 

 


Zaujíma nás Váš názor:

Tipy a rady

Zaujímavosti