VIDEO: Premiér Robert Fico o úspešnej ceste do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny, o rozhovore s Vladimirom Putinom medzi štyrmi očami, o agresivite opozície, ktorá podľa neho šíri ešte väčšiu nenávisť v spoločnosti, ako pred atentátom na jeho osobu, o hrozbe úplného zastavenia dodávok energetických surovín z Ruska zo strany eurokomisie posadnutej nenávisťou voči Rusku, ale aj o bezočivých vyjadreniach vedúcej úradníčky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej na adresu suverénneho rozhodnutia Slovenska

11.05.2025 | 20:30
  18
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) sa k aktuálnym spoločensko-(geo)politickým témam vyjadril na tlačovej konferencii, ktorá sa za účasti vicepremiéra Roberta Kaliňáka konala v nedeľu 11. mája 2025 na Úrade vlády SR, a odpovedal aj na otázky novinárov.

 

Dve najväčšie výzvy, ktoré stoja pred vládou v ekonomickej oblasti, sú obchodné vojny Spojených štátov s ďalšími krajinami vrátane Európskej únie (EÚ) a hroziace úplné zastavenie dodávok energetických surovín z Ruska. V súvislosti s pomocou slovenským firmám a zamestnancom by mali byť čoskoro v skrátenom konaní schválené zmeny v systéme tzv. kurzarbeitu. Vyhlásil to v nedeľu na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD).

Upozornil, že obchodná vojna s USA môže byť vzhľadom na vysokú koncentráciu výroby áut pre Slovensko veľmi citeľná. Spojené štáty už okrem iného zaviedli 25 % clo na dovoz automobilov. „Môžem zopakovať a potvrdiť, že vláda SR je pripravená urobiť potrebné zmeny v zákone, ktorý nazývame zákon o skrátenej práci. Tento zákon bol prijatý v súvislosti s covidom, nám však v tomto zákone chýba titul, pretože nikto nepredpokladal, že môže dôjsť k obmedzeniu výroby aj kvôli clám,“ priblížil Fico.

Avizoval, že o novele by mala Národná rada (NR) SR rokovať v zrýchlenom režime už na najbližšej schôdzi, ktorá začína koncom mája. „To umožní zamestnávateľom, v tomto prípade výrobcom áut, aby neprepúšťali ľudí, aby mali ľudia skrátený pracovný čas, aby mohli aj doma zostať, ale naďalej zostanú zamestnancami a budú dostávať významnú časť svojej mzdy,“ priblížil premiér. V príslušnom fonde je momentálne k dispozícii necelých 200 miliónov eur, čo by podľa neho v prvotnom štádiu mohlo postačovať.

Druhou „obrovskou témou“ pre vládu je podľa Fica otázka zastavenia toku plynu, ropy a jadrových materiálov z Ruskej federácie tak, ako to navrhuje Európska komisia (EK). Slovensko s takýmto zámerom nesúhlasí a momentálne čaká na konkrétne legislatívne návrhy, pri ktorých chce vystupovať veľmi aktívne.

„Veľmi jasne oznamujem, že ak tieto legislatívne akty budú zodpovedať tej cestovnej mape, ako ju predstavila EK, Slovenská republika bude hlasovať proti takýmto legislatívnym aktom a pokiaľ by išlo o potrebu jednomyseľného hlasovania, sme pripravení vetovať takéto rozhodnutia,“ avizoval premiér.

Zároveň si však myslí, že veľké krajiny v EÚ si v tejto otázke presadia rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou, a budú tak rozhodovať aj za malé krajiny. „V takom prípade budeme môcť iba hlasovať proti týmto nezmyselným návrhom,“ doplnil predseda vlády.

Predseda vlády SR sa neobáva zhoršenia vzťahov s partnermi v Európskej únii (EÚ) a NATO v súvislosti s jeho cestou do Moskvy na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny. Na kritiku jeho cesty z úst viacerých predstaviteľov iných členských krajín oboch spoločenstiev odpovedal kritikou zákazu preletu cez pobaltské štáty, v dôsledku ktorého musel meniť trasu.

„Niečo také sa nepatrí medzi partnermi,“ uviedol premiér na nedeľnej tlačovej konferencii. Je presvedčený, že zákaz mal zmariť jeho cestu do Moskvy. „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy,“ uviedol Fico.

Opätovne kritizoval vyjadrenia vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej. „Ona nie je moja nadriadená, nemá mi čo hovoriť, čo mám a čo nemám robiť,“ zvolal Fico. Upozornil, že práve na bilaterálnych rokovaniach v Moskve sa dozvedel dôležité informácie, s ktorými už mohla pracovať aj európska diplomacia, či sa už týkajú iniciatívy zvolať priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, alebo vývoja obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) na tlačovej konferencii takisto zdôraznil význam bilaterálnych rokovaní, upriamil pozornosť na možnosť slovenského obranného priemyslu expandovať na nových trhoch v Južnej Amerike či juhovýchodnej Ázii. „Vietnam i Brazília sú veľké krajiny, ktoré sú vstupnou bránou do regiónov,“ upozornil Kaliňák v súvislosti s Ficovými rozhovormi s predstaviteľmi Vietnamu a Brazílie.

Robert Fico ďalej informoval, že strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

„Odmietame, aby bola slovenská politika postavená na nenávisti,“ uviedol premiér pri ohlasovaní aktivít 15. mája, na výročie atentátu na jeho osobu v Handlovej. Zároveň informoval, že nasledujúci týždeň začne so stretnutiami na ministerstvách, na ktorých chce so šéfmi rezortov prejsť plnenie Programového vyhlásenia vlády. „Okrem odpočtu si zadefinujeme najdôležitejšie aktuálne úlohy na tento rok,“ oznámil.

Obrátiť sa chce na predsedov politických strán, aby sa oficiálne vyjadrili k navrhovanej dohode presunúť účasť v nedeľných televíznych politických reláciách na dni pracovného týždňa. „Zatiaľ máme stanoviská pre aj proti,“ uviedol s tým, že ak sa dohoda nezrodí, bude aj on pokračovať v nedeľných tlačových besedách.

Fico informoval aj o svojej návšteve Moskvy na oslavách ukončenia druhej svetovej vojny. Stojí si za tým, že cesta mala vážny morálny základ a vníma ju ako významný diplomatický úspech. Spomenul bilaterálne rokovania s hlavami štátov Ruskej federácie, Číny i Brazílie, pričom premetom rokovaní boli podľa premiéra konkrétne veci.

Kriticky sa vyjadril k postoju Nemecka a Francúzska, ktoré vyjadrili nesúhlas s iniciatívou ruského prezidenta Vladimira Putina iniciovať mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v tureckom Istanbule. „Čo oni s tým majú, veď to je záležitosť Ruska a Ukrajiny. Ak to takto pôjde ďalej, vojna bude pokračovať ešte niekoľko rokov. Dúfam, že tento postoj bude zmenený,“ zdôraznil Fico.

V prípade transakčnej dane nie sú podľa jeho vyjadrenia v koalícii zatiaľ na stole žiadne konkrétne návrhy na jej úpravu. Prípadné technické nedostatky tejto dane sa budú riešiť, ak však majú koaliční partneri svoje predstavy na jej zmenu, musia povedať, ako kompenzovať prípadné výpadky.

Podľa vlastných slov nepatrí medzi ľudí, ktorí hneď všetko odmietnu. „Som pripravený rokovať, som pripravený tie návrhy vidieť. Ak sa dajú tieto návrhy kompenzovať, niekde nájdeme riešenie, tak to môžeme urobiť,“ avizoval Fico.

V súvislosti s kritikou transakčnej dane zo strany koaličných partnerov SNS a Hlas-SD zopakoval svoj názor, že nie je pekné, keď za niečo hlasujú a po kritických článkoch v médiách svoj názor zmenia.

„Ani mne sa nepáči transakčná daň. Ale nepáči sa mi, ako zhumpľovali verejné financie. Ak chceme mať zdravé verejné financie, musíme niekedy prijímať aj nepopulárne rozhodnutia takéhoto charakteru,“ zdôraznil premiér s tým, že za najhoršie verejné financie v EÚ môžu predchádzajúce vlády.

Viac vo videu:






Zdroj: YouTube / bleskovky.sk / topky.sk / info.sk / InfoVojna

 

 

 


Zaujíma nás Váš názor:

Stretnutia s poslucháčmi 2025

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady

Zaujímavosti